KOŚCIÓŁ KRZYŻA ŚW. - WITNICA- UL. WIOSNY LUDÓW

Modernistyczny kościół wybudowany w roku 1930 dla małej garstki katolików /około 90/, którzy przebywali jako pracownicy miejscowych fabryk, żyli w diasporze. Obsługiwany był przed wojną przez księży katolickich z Dębna Lubuskiego bądź z Gorzowa Wlkp. Wzniesiony jako budowla ceglana, otynkowana, z szerszą od korpusu fasadą i wbudowaną w nią wieżą. Przykryty był dwuspadowym dachem w części korpusu kościoła i czterospadowym daszkiem w połaci wieży dachówką cementową. Mimo skromnego detalu architektonicznego, zwartości bryły i lokalizacji na obrzeżu miasta, posiada określoną wartość krajobrazową i historyczną. Kościół po przejęciu w roku 1945 został poświęcony 15 maja 1947 roku i otrzymał nowy tytuł: Kościół Filialny pod wezwaniem Krzyża św. Po odpowiednim przygotowaniu wnętrza świątyni od roku 1952 poza wakacjami i większymi świętami odprawiano tutaj w niedziele msze św. W związku z wybudowaniem obok kościoła Szkoły Podstawowej nr 2 tzw. „tysiąclatki” w roku 1960 , kilka lat później urządzono w kościele salkę katechetyczną, gdzie uczono dzieci z pobliskiej szkoły nauki religii do czerwca 1990 roku, gdyż na mocy rozporządzenia MEN z 3 sierpnia 1990 roku – dotyczące powrotu nauczania religii do szkół, nie było już potrzeby uczenia religii w kościele. W związku ze słabym pokryciem dachu kościoła i licznymi zaciekami, w latach 1997 – 1999 przystąpiono do generalnego remontu kościoła. Wymieniono całe pokrycie dachu i wieży z uszkodzonej dachówki cementowej na dachówkę ceramiczną typu „średzka miedziana”, założono nowe rynny i rury spustowe typu „Miedź Braas”, uzupełniono stare ubytki tynku, wew. i zew. elewacji, położono nową instalację elektryczną, urządzono na nowo główny ołtarz , wymalowano i pozłocono, odnowiono też elewację zewnętrzną kościoła, wstawiono nowe oszklenie okien typu „ornament” oraz odnowiono cały plac przy kościelny, zasadzając krzewy ozdobne i żywopłot dookoła ogrodzenia. W kościele Krzyża św. poza wakacjami, czasem kolędy i feriami szkolnymi, są odprawiane co tydzień niedzielne msze św. w soboty o godz. 17-ej dla tych wiernych, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć we mszy św. w niedzielę w kościele parafialnym. Z dniem 21 . I. 1991 kościół został wpisany jako dobro kultury i chroniony jest opieką konserwatorską. Uroczystość Odpustowa – 14 września.

czytany: 5532

Prawa autorskie: Parafia p.w.Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Witnicy
Prowadzenie Ks. Proboszcz
Projekt i wykonanie G.G. i D.J.